Dzisiaj coś nowego, otóż w dniu dzisiejszym zabieram Was na wielką wyprawę do Szwajcarii.
Ale zanim przejdziemy do tematu trochę ogłoszeń parafialnych.
Najważniejszą sprawą jest to, że w końcu posiadam stały szablon. A wszystko dzięki pewnej Szabloniarce z bloga Chtonica Genusmuto
Okej zaczynamy
Szwajcaria, to zegarki, ser i banki - takie skojarzenia przychodzą na myśl, kiedy mówimy o tym niewielkim kraju w Alpach. Wiemy, że szwajcarscy obywatele są bogaci. Średni majątek obywatela wynosi prawie 1,5 mln złotych.
Dzięki długiej neutralności i brakiem udziału w konfliktach od 1815 roku, Szwajcaria zaskarbiła sobie przychylność Europy i tym samym stała się jej finansowym centrum. Działa tu około 630 banków, a w nich 5 jest największych w na świecie. Natomiast branża zegarmistrzowska oraz jubilerska dają im duże dochody. Szwajcarzy znani z produkcji czekolady i sera produkują mnóstwo artykułów spożywczych dla łasuchów z całego świata.
Czasem mówi się, że Szwajcaria to miniaturka Europy. Ponieważ, znajdziemy tu wysokie góry na południu, równiny i delikatne pagórki na północy, mnóstwo jezior, wodospady, rzeki spływające do 3 mórz: Północnego, Czarnego i Śródziemnego, żyzne pola i lasy, śnieg nawet w lecie, lodowce, a z drugiej strony palmy i klimat śródziemnomorski na południu w Ticino.
Podstawy:
• W Szwajcarii mieszka 8 279 700 osób.
• Zajmuje 41 285 km², przy czym jest 134 państwem pod względem wielkości na świecie.
• Leży w Europie zachodniej
• Nie jest częścią Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego
• Należy za to do układu Schengen.
• Szwajcaria jest jednym z krajów alpejskich.
• Graniczy z Niemcami, Austrią, Liechtensteinem, Włochami i Francją.
• Dominującą religią w Szwajcarii jest katolicyzm (41,8% ludności) i protestantyzm (35,3%)
• Języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski, romansz (retormański)
• We francuskojęzycznej Szwajcarii mówi się po francusku, którego podstawą jest dialekt paryski. We włoskiej młodzi mówią po włosku, a starsi w dialekcie. Romansz z kantonu Gryzonia, który jest grupą dialektów używaną przez kilka tysięcy osób, jest w zaniku. A w niemieckojęzycznej Szwajcarii używa się grupy dialektów języka niemieckiego, nazywanych tam Schwyzerdütsch. Różni się on tak bardzo od niemieckiego jak holenderski, a językiem samodzielnym nie jest tylko, dlatego, że nie ma wersji pisanej.
• Język romansz jest używanych w szwajcarskim kantonie Gryzonia.
• Według prawa Szwajcaria nie posiada stolicy, chociaż w praktyce uważa się za stolicę tego państwa Berno, czwarte, co do wielkości miasto w tym kraju.
• W tym kraju panuje ustrój demokratyczny.
• Funkcje prezydenta sprawuje Doris Leuthard.
• Domena internetowa .ch
• Kod samochodowy CH
• Kod telefoniczny +41
• Jednostką monetarną w Szwajcarii jest frank.
• Szwajcaria jest państwem federacyjnym, składającym się z 26 kantonów i 2890 gmin, które posiadają bardzo szeroką autonomię. Aż do połowy XIX wieku kantony były samodzielnymi mini-państwami, które posiadały własne armie, same strzegły granic i biły własną monetę. Przekształcenie Szwajcarii z luźnej federacji nieposiadającej instytucji centralnych w państwo federalne nastąpiło dopiero w 1848 roku.
• Jest to najmniejszy i najstarszy na świecie wciąż istniejący kraj o strukturze federalnej.
• Posiada 4 stref językowe.
• Schweizer psalm to hymn Szwajcarii napisany przez Alberta Zwyssig w XIX w.
• Flaga Szwajcarii to biały krzyż na czerwonym polu w formacie kwadratu. Ma ściśle religijne pochodzenie: krzyż, na którym skonał Jezus Chrystus, czerwień tła to symbol jego krwi.
Szwajcarskie NAJ
Czyli zbiór najwyższych, najgłębszych, najniższych i najciekawszych obiektów w Szwajcarii.
Zdecydowanie największe jezioro to Jezioro Genewskie (Lac Léman) o powierzchni 584 km², położone 372 m n.p.m. o głębokości do 310 m, jezioro graniczne francusko-szwajcarskie.
Za to największym punktem jest Dufourspitze 4634 m. n.p.m. Nazwa ("szczyt Dufoura") została nadana na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume'a Henriego Dufoura.
A najdłuższą rzeką jest Ren liczący 1233km. Nazwa rzeki pochodzi od protoindoeuropejskiego rdzenia reie-, oznaczającego „poruszać się, płynąć”, który jest również podstawą takich słów jak polskie rzeka czy angielskie river. Podobną etymologię ma m.in. rzeka Reno we Włoszech.
Piłka nożna
Reprezentacja Szwajcarii w piłce nożnej była pionierem piłki nożnej – pierwsze lokalne kluby powstawały tam już od lat 60. XIX wieku. W roku 1899 szwajcarski emigrant Hans Gamper założył w stolicy Katalonii klub FC Barcelona. W 1958 ówczesny selekcjoner reprezentacji Szwajcarii Karl Rappan wymyślił system gry oparty na twardej obronie (verrou, tzw. "szwajcarski rygiel"). Pochodną od tej właśnie koncepcji jest włoskie catenaccio.
Szwajcarski Związek Piłki Nożnej został powołany pod koniec XIX wieku. Od roku 1904 Szwajcaria jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Największy sukces na arenie międzynarodowej odnieśli w roku 1924, kiedy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu ich zespół zdobył srebrny medal.
Wyżywienie
Szwajcaria posiada bardzo ciekawe zwyczaje kulinarne. Chyba każdy słyszał o fondue lub raclette. To narodowe posiłki szwajcarskie, tak ważne jak np. bigos dla Polaków.
Ale to nie wszystkie specjalności kuchni szwajcarskiej: jest ich wiele.
- Rösti ziemniaczane
- Cordon Bleu
- Tortelli di San Giuseppe
- Uri Rispor
Tu warto zajrzeć
Czyli lista miejsc, które warto odwiedzić w trakcie pobytu w Szwajcarii.
Wytwórnia appenzellera w Stein
Przetwory z mleka alpejskich krów, z różnorodnymi gatunkami żółtych serów na czele, rozsławiły chłopską kuchnię Szwajcarii na świecie. Wyrabiany w północno-wschodniej części kraju appenzeller zajmuje wśród nich pozycję o tyle wyjątkową, że powstaje według takiej samej receptury od przynajmniej 700 lat. Uzupełnieniem wizyty w wytwórni są degustacje oraz warsztaty, podczas których można przygotować porcję sera.
Dolina Zegarów
Tradycje zegarmistrzowskiego fachu w Szwajcarii sięgają połowy XVI w. Na początku rozwijał się on głównie w Genewie, by wkrótce przenieść się także na prowincję. Liczące się warsztaty powstały m.in. w malowniczym regionie Jury, dla którego utarła się nazwa Dolina Zegarów. Podczas odbywających się tutaj Swiss Watch Tours zwiedza się wybrane zakłady słynnych producentów. Można także wziąć udział w warsztatach i samemu złożyć prosty model.
Zurich
Największe miasto Szwajcarii, największy ośrodek bankowy. Legenda głosi, że pod główną ulicą Bahnhofstrasse znajdują się skarbce ze złotem. Warto zacząć zwiedzanie od dworca (Hauptbahnof) i przejść spacerem ulicę Bahnhofstasse w kierunku jeziora Zurichsee.
A jeśli już mowa o legendach....
Legendy i mity Szwajcarii
KOBOLD
Kobold to duszek domowego ogniska, żyjący w każdym domu. Imię Kobold to tylko jedno z bardzo wielu nadawanych chochlikowi przez wieki w każdym germańskim domu. Stworek może przyjmować różne postacie: ludzką, zwierzęcą, może nam się objawić w ogniu lub różnych przedmiotach. W ludzkiej postaci jest niski zaledwie jak kilkuletnie dziecko i drobny, ubrany w zgrzebną koszulę i robotnicze spodnie. Często pali długą fajkę. Niektórzy obserwatorzy opisują, że skóra Kobolda ma czarny odcień, inni mówią o odcieniu zielonkawym. Domownicy starali się przynajmniej raz w tygodniu zostawiać resztki posiłków i piwa dla domowego chochlika. Nie można też było go obrażać. Był niewolnikiem domowym, ale wkurzony potrafił wyrządzić wiele złego. To jego oskarżano o spowodowania kalectwa domowników lub urodzenie chorego dziecka. To on był przyczyną wszelkich domowych nieszczęść.
TATZELWURM
W tym legendarnym zestawieniu znalazło się zwierzę, które według wielu plotek i doniesień niegdyś naprawdę istniało w wielu alpejskich rejonach Europy: między innymi w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Włoszech. Zwierzę to jednak było obdarzone wyglądem, które niejednego by wprawiło w prawdziwe przerażenie – to taka niby-jaszczurka z przednią częścią ciała kota i tyłem węża. Tatzelwurm był ponoć bardzo agresywny, szybki i skoczny. To jemu przypisywano większość zaginięć w Alpach, na pewno niesłusznie, ale faktem jest, że zachowało się wiele doniesień na temat spotkań z tym przedziwnym stworem. Natomiast niestety nie zachowały się kości, zdjęcia, bądź inne materialne dowody jego istnienia. Niebezpieczny stwór, istniał czy nie, należy jednak już do przeszłości, ponieważ ostatnio widziano go na końcu pierwszej połowy XX wieku. A może po prostu ukrył się gdzieś w jaskini i przesypia te ostatnie 50 lat na szwajcarskim złocie, żeby kiedyś wyskoczyć i pożreć biednych alpinistów jak na porządne legendarne stworzenie przystało?
Ciekawostki (Współtwórca Julia)
• Przejazd jest bardzo drogi. Przejazd tramwajem kosztuje 16 złotych.
• Jest jedną z dwóch krajów na świecie, które posiadają kwadratową flagę
• W Szwajcarii każdy obywatel mieszkający koło elektrowni atomowej dostaje jod.
• Kraj ten zamieszkuje około 20 000 Polaków.
• Nowy prezydent Szwajcarii wybierany jest każdego roku.
• Szwajcaria ma jeden z najniższych wskaźników przestępczości we wszystkich krajach uprzemysłowionych.
• Na ulicach nie ma bezpańskich psów ani kotów.
• Kebab z budki – 40 zł.
• Czekolada Milka pochodzi właśnie z tego kraju.
Biografia
Strony:
• Dookołaświata.pl
• globalquiz.org
• szwajcaria.net
• Wikipedia
• allrecipes.pl
Mam nadzieję, że kiedyś tam pojadę :) Dobry wpis. Powodzenia w blogowaniu :*
OdpowiedzUsuńhttps://nowosadzik.blogspot.com